Свет 10. June 2018. / 10:24

Трамп на Твитер со жестоки напади кон Трудо

Трамп на Твитер со жестоки напади кон Трудо

Претседателот на САД Доналд Трамп, по предвременото заминување од Самитот на Г-7 во Ла Малбе, за време на летот кон Сингапур, на неговиот Твитер профил изнесе бројни обвинувања за домаќинот на Самитот, канадскиот премиер Џастин Трудо.

Трамп на Твитер објави дека на претставниците на САД на Самитот на Г-7 им дал инструкции да не го поддржат заедничкото соопштение, иако претходно беше соопштено дека текстот има поддршка од сите седум земји-членки на групата.

Американскиот претседател, исто така, го обвини Трудо дека дал „лажни изјави“, откако тој си заминал од Самитот.