Свет 11. октомври 2018. / 19:28

Трамп и порача на Кина:„Премногу долго живеевте многу добро“

Трамп и порача на Кина:„Премногу долго живеевте многу добро“

Американскиот претседател Доналд Трамп, рекол дека неговата царинска политика ќе ја погоди кинеската економија и дека тој има “уште многу да направи околу тоа”.

Во телефонско интервју за Фокс њуз,Трамп рекол дека американските царини на кинеска стока имаат голем одзив дека “Кинезите премногу долго живееле многу добро”.

Претседателот на САД вовел царина на кинеска стока вредна милијарда долари во јануари оваа година, со што и Пекинг возвратил со слични мерки.