Свет 12. август 2019. / 19:24

Трамп и Џонсон разговарале за Брегзит

Трамп и Џонсон разговарале за Брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска телефонски разговарал со американскиот претседател Доналд Трамп.

Тие разговарале за Брегзит, трговијата и други актуелни економски теми, соопштија од кабинетот на британскиот премиер.

– Премиерот денеска разговараше со претседателот Трамп. Тие расправаа за глобалните економски теми, трговијата, а премиерот го извести претседателот за новите случувања околу Брегзит. – изјави портпаролка на кабинетот на Џонсон, пренесоа британските меидуми.