Свет 10. септември 2019. / 18:42

Трамп го отпушти Џон Болтон, советникот за национална безбедност

Трамп го отпушти Џон Болтон, советникот за национална безбедност

Претседателот на САД, Доналд Трамп, преку Твитер соопшти дека го разрешил советникот за национална безбедност, Џон Болтон.

Го информирав минатата ноќ Џон Болтон дека неговите услуги не се веќе потребни во Белата куќа. не се согласува, со многу од неговите сугестии, како и многумина во администрацијата, па… Ја побарав неговата оставка и таа ми беше дадена утрово. Му благодарам на Џон за неговата работа. Ќе именувам нов советник за национална безбедност следната недела – гласеа двете твитер-објави на Трамп.

Ова се последните две објави на американскиот претседател Трамп на Твитер.