Свет 01. март 2021. / 09:31

Трамп: Енергетската политика на Бајден ќе ги направи САД зависни од руската нафта

Трамп: Енергетската политика на Бајден ќе ги направи САД зависни од руската нафта
Фото: Крис Клепонис/Њујорк тајмс

Енергетската политика на новата администрација на Вашингтон ќе доведе до зависност на Соединетите Американски Држави од нафта од Русија и Блискиот исток, изјави поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Говорејќи на конференцијата на американските конзервативни кругови во Орландо, Флорида, Трамп ја критикуваше одлуката на новиот шеф на државата, Џо Бајден, да ги врати САД во Парискиот договор за климата.

– Џо Бајден ги врати САД во многу нефер и скап климатски договор во Париз без да зборува за (можност за) подобар договор … Која е користа од тоа кога (користиме) чисти (енергетски) ресурси, а Кина не , Русија – не, Индија – Не? – истакна тој.

Тој исто така ја критикуваше одлуката на новата администрација да ја запре изградбата на нафтоводот „Кистон“ од Канада до САД. Според Трамп, ова уништило „42 илјади добро платени работни места“.

Трамп додаде дека е горд што за време на неговото претседателствување „успеа да ја направи Америка енергетски независна“.

– Соединетите држави станаа енергетска моќ број еден … Многу поголеми од Саудиска Арабија, … Русија. Ние ги надминавме – смета поранешниот претседател на САД.

– Но, ако демократите ги постигнат своите, ние ќе преминеме од енергетска доминација во енергетска катастрофа. Тоа е она што се случува … Според политиката на радикалните демократи, цената на бензинот веќе скокна 30 проценти по изборите … Возилата за полнење гориво ќе чинат околу 200 американски долари … Цените на енергијата ќе вртоглаво растат, а тука спаѓаат и сметките за електрична енергија – објасни Трамп.

– Кога станува збор за нафтата, сега ќе се потпреме на Русија и на Блискиот исток. Тие велат: „Русија, Русија, Русија“. Што (може) да биде подобро од она што тие го направија за Русија? … Политиката на Бајден е огромна добивка за другите земји произведувачи на нафта и огромна загуба за САД и нашите прекрасни граѓани – заклучи поранешниот шеф на Белата куќа.