Свет 24. ноември 2020. / 16:49

Трамп: Администрацијата не го одредува следниот претседател на САД

Трамп: Администрацијата не го одредува следниот претседател на САД

Претседателот на САД Доналд Трамп реагираше во вторникот на веста дека Администрацијата за општи услуги (ГСА) го овластила новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со формалниот процес на транзиција.

Трамп одбива да ја признае пораз на претседателската трка и продолжува да ги оспорува изборните резултати пред судовите.

-Запомнете, ГСА беше извонредна и Емили Марфи заврши одлична работа, но ГСА не одредува кој ќе биде следниот претседател на САД, напиша Трамп на Твитер.

Во меѓувреме, преодниот тим на Бајден соопшти дека ќе се состане со федералните власти со цел да разговара за прашања, вклучително и одговорот на пандемијата на корона вирусите и националната безбедност.