Свет 01. јули 2019. / 18:06

Страотна поплава во Иркутската област

Страотна поплава во Иркутската област

Силните дождови предизвикаа поплави во Иркутската област, во која се поплавени повеќе од 4.000 куќи и згради.

Седум лица загинаа, а околу се водат како исчезнати во поплавите што ја погодија руската Иркутска област, пренесува руската новинска агенција ТАСС, повикувајќи се на регионалните служби за вонредни состојби.

Според агенцијата, меѓу загинатите има и едно дете, а 153 лица се префрлени во болница.

Рускиот претседател Владимир Путин, по враќањето од самитот на Г-20 во Осака, допатува во градот Братск во Иркутската област, каде што е прогласена вонредна состојба, поради поплавите.

Путин рече дека куќите, училиштата и болниците мора да бидат обновени во набрз можен рок, за луѓето да не ја дочекаат зимата на улица.