Свет 17. октомври 2019. / 22:47

Следниот Самит на Г-7 ќе се одржи на едно од голф-летувалиштата на Трамп во Флорида

Следниот Самит на Г-7 ќе се одржи на едно од голф-летувалиштата на Трамп во Флорида

Следната година домаќин на Самитот на Г-7 во јуни ќе биде едно од голф-летувалиштата на Флорида на американскиот претседател Доналд Трамп.

Од Белата куќа соопштија дека претседателот „нема да профитира од настанот“.

Имотот на Трамп, „Национален Дорал Мајами“, се наоѓа на околу 13 километри од аеродромот во Мајами.

Имотот на Трамп е избран од десетина локации за Самитот на Г-7 во Калифорнија, Колорадо, Хаваи, Флорида, Северна Каролина, Мичиген, Тенеси и Јута.