Свет 17. мај 2018. / 11:00

Силно торнадо ја погоди Германија (ВИДЕО)

Силно торнадо ја погоди Германија (ВИДЕО)

Вчера попладне, силно торнадо предизвика голема штета во германската држава Северна Рајна-Вестфалија.

Според германските медиуми, немало посериозно повредени лица ниту загинати, но големото невреме, проследено со силни грмотевици и врнежи од град предизвикало материјални штети на урбаната инфраструктура.

Ова е шесто торнадо во Германија од почетокот на годинава.