Свет 24. август 2018. / 19:16

Силен ураган се приближува кон Хаваи: Алармот вклучен – пет туристи спасени од поплави (ВИДЕО)

Силен ураган се приближува кон Хаваи: Алармот вклучен – пет туристи спасени од поплави (ВИДЕО)

Јачината на ураганот Лејн, кој се приближува кон Хаваите, е намалена на категорија 2, а максималната брзина на ветерот сега е околу 175 километри на час, соопшти американската Национална метеоролошка служба.

Во текот на денот се очекува извесно слабеење, но ураганот и понатаму е опасен.

Ураганот носи обилни дождови на хавајскиот Голем остров, каде се вклучија сирените, а пет туристи се спасени на подрачјата погодени од поплави.

Работниците во хотелите поставуваат вреќи со песок, стравувајќи од поплави, а полицијата ги предупредила туристите да ја напуштат познатата плажа Ваикики, додека пет туристи од Калифорнија се спасени од куќите кои ги изнајмиле во местото Хило.