Свет 09. октомври 2020. / 13:00

Шпанската Влада разгледува воведување на вонредна состојба во Мадрид

Шпанската Влада разгледува воведување на вонредна состојба во Мадрид

Шпанската Влада утрово започна седница на која ќе се разгледува воведување на вонредна состојба во Мадрид и околните општини.

Седницата следува откако е воведен делумен карантин во Мадрид и предградијата, со цел спречување на ширењето на коронавирусот.

Премиерот Педро Санчез синоќа разговараше со регионалната шефица Изабел Дијаз Ајусо, на која и постави ултиматум дека, доколку таа не прогласи вонредна состојба, тогаш тоа ќе го направи Владата.

Вонредната состојба и дава дополнителни овластувања на Владата времено да ги ограничи правата на граѓаните, а во овој случај тоа се однесува и на слободата на движење.

Последните две недели во Мадрид и околината се регистрирани по 591 случај на зараза на 100.000 жители, што е двојно повеќе од цела Шпанија заедно (257 на 100.000) и многу повеќе од европскиот просек (113 на 100.000).