Свет 25. март 2020. / 21:15

Се урна руски воен авион, пилотот загина

Се урна руски воен авион, пилотот загина

Во пад на руски воен школски авион „Л-39“ во регионот на Краснодарск загинал пилотот, соопшти руското Министерство за одбрана.

Борбениот школски авион се урна денеска во текот на рутиnски лет во регионот на Краснодарск, околу 16 часот по московско време – соопштија од министерството.

Авионот не бил вооружен, а пилотот, кадет на военото училиште,  не успеал да се катапултира.

Спасувачките екипи се не терен и работат на увидот на местото на падот на авионот.