Свет 10. декември 2019. / 18:37

Се подготвуваат масовни протести во пресрет на Ел Класико

Се подготвуваат масовни протести во пресрет на Ел Класико

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп Ноу“, каде ќе се игра најголемото фудбалско дерби во Шпанија меѓу Барселона и Реал Мадрид.

Во соопштението, „Демократско цунами“ вели дека повеќе од 18.000 луѓе веќе го потврдиле своето учество преку социјалните медиуми. Тие ги повикаа демонстрантите на четири локации околу стадионот во 16 часот, само четири часа пред да започне натпреварот.

„Демократско цунами“ собра 25.000 демонстранти на меѓународниот аеродром „Ел Прат“ во октомври, каде се судрија со полицијата додека се обидоа да го блокираат и суспендираат воздушниот сообраќај на аеродромот. Тие протестираа за „неправедните пресуди“ против поранешните членови на каталонската влада, осудени за одржување на референдумот за независност во 2017 година, којшто беше забранет од шпанскиот Уставен суд.

Натпреварот меѓу Барселона и Реал Мадрид ќе се одигра на 18 декември, откако мечот беше одложен поради безбедносните проблеми поради насилните протести во Барселона. Натпреварот требаше да се одигра на 26 октомври, но беше откажан.

-Тоа ќе биде настан што ќе го следат 650 милиони луѓе низ целиот свет – се вели во повикот на „Демократско цунами“.

Не е познато кој стои зад оваа иницијатива.

Во октомври, деветмина каталонски функционери беа осудени на 9 до 13 години затвор за организирање референдум за независност и покрај забраната на Уставниот суд.