Свет 05. септември 2018. / 15:57

Русија почна со воздушните напади на Идлиб, Сирија

Русија почна со воздушните напади на Идлиб, Сирија

Русија почна со воздушните напади на последното упориште на антивладините сирсики бунтовници во градот Идлиб .

Почнаа воздушните напади на строго контролирани цели во градот Идлиб , на северот на Сирија , кој важи за последно упориште на бунтовниците, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Четири руски воени авиони гаѓаа во цели поврзани со бунтовниците, како складиште за оружје и база за лансирање дронови . Според руските воени власти , целите се наоѓаат далеку од станбени населби во Идлиб.

Русија за прв пат воено интервенираше во Сирија во 2015 , по што дојде до преврат во војната со победа на провладините трупи на Башар ал Асад. Вчера во нападите во Идлиб загинаа осум лица.