Свет 18. февруари 2021. / 12:54

Русија неделава ќе ја регистрира и третата вакцина против коронавирусот

Русија неделава ќе ја регистрира и третата вакцина против коронавирусот

Третата вакцина против коронавирусот – „ковивак“, што ќе ја произведува центарот „Чумаков“, ќе биде регистрирана во Русија на 20 февруари, е објавено на владината веб-страница посветена на коронавирусот, пренесува „РИА новости“.

Во Русија веќе се регистрирани две вакцини против коронавирусот – вакцината „спутник В“ развиена од Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“ на руското Министерство за здравство и вакцината „епивак“ на Државниот истражувачки центар за вирусологија и биотехнолошки вектор, пренесува „Танјуг“.