Свет 24. октомври 2019. / 12:59

Русија ќе ги снабдува африканските земји со оружје во вредност од 14 милијарди долари

Русија ќе ги снабдува африканските земји со оружје во вредност од 14 милијарди долари

Русија планира годинава и идната година во Африка да испорача оружје во вредност од 14 милијарди долари, најави генералниот директор на „Рособоронекспорт“, Александар Михејев на маргините на Самитот Русија – Африка, што се одржува во Сочи.

– Станува збор работи за техника во воздухопловството и противвоздушната одбрана, оклопни возила, малокалибарско оружје и противтенковски ракетни системи – наведе Михејев.

Тој додаде дека Русија со оружје снабдува 20 африкански држави, меѓу кои Уганда, Руанда, Мозамбик и Ангола.

Според директорот на Сојузната служба за воено-техничка соработка на Русија, Дмитриј Шугајев вкупната вредност на нарачаното оружје за оваа и следната година изнесуваа 14 милијарди долари.

На првиот ден од Самитот беше објавено и дека Русија и Нигер потпишале договор за купување на хеликоптери Ми-35, а во исто време Еритреја покажала интерес за руските ракетни чамци и хеликоптери.
Претседателот на Русија, Владимир Путин изјави дека Централноафриканската Република е перспективен партнер на Москва.

– Русија е една од првите што ја призна независноста на вашата држава со воспоставување на дипломатски односи. Следната година ќе прославиме 60-годишнина од тој значаен момент во меѓудржавната историја – истакна Путин на средбата со претседателот на Централноафриканската Република, Фостен Арканж Туадер.

Туадер наведе дека се надева оти Русија ќе продолжи да ги обучува припадниците на Армијата на Централноафриканската Република .

– Побаравме од руското Министерство за одбрана да обучи четири пилоти за хеликоптери и поддршка за тие хеликоптери – наведе Туадер.

Претходно, беше соопштено дека Русија вчера испратила два авиона Ту-160 во Јоханесбург. Според руското Министерство за одбрана мисијата со авионите доставени до Јужноафриканската Република е со цел да се негуваат воените врски со таа земја.

Копретседавач на Самитот Русија – Африка е Египет. Путин на средбата со египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси истакна дека годишна трговска размена со африканските земји е двојно зголемена во изминатите пет години и изнесува над 20 милијарди годишно, а 40 проценти од тоа е со Египет.

На првиот Самит Русија – Африка присуствуваат 43 лидери од вкупно 54 африкански држави, додека другите земји се претставени од високи претставници.

Самитот Русија – Африка е дел од напорите на Кремљ да го врати влијанието врз африканските држави што „избледи“ по распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година.