Свет 20. јануари 2021. / 10:49

Рохани го повика Бајден да ги укине санкциите против Иран

Рохани го повика Бајден да ги укине санкциите против Иран

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска апелираше до новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден земјата да се врати на нуклеарниот договор од 2015 година и да ги укине санкциите против Исламската Република Иран.

Топката сега е во американско поле. Ако Вашингтон се врати на нуклеарниот договор, ние исто така целосно ќе ги почитуваме нашите обврски од договорот, нагласи Рохани.

Тој се осврна и на претседателскиот мандат на Доналд Трамп.

– Кариерата на Трамп заврши денеска и неговата политика на максимален притисок врз Иран целосно пропадна, додаде Рохани.