Свет 24. декември 2018. / 09:55

Расте бројот загинати во Индонезија, опасност од ново цунами

Расте бројот загинати во Индонезија, опасност од ново цунами

Властите ги предупредија жителите кои се наоѓаат во близина на вулканот Анак Кракату да бидат подалеку од плажите, поради опасност од ново цунами.

Во цунамито кое во саботата ја погоди Индонезија загинаа над 280 луѓе, а повеќе од 1.000 се повредени, соопшти агенцијата за вонредни ситуации.

Цунамито беше предизвикано од ерупција на вулканскиот остров Анак Кракату, а исто така придонеле и џиновските бранови кои буквално покрија цели региони.

Најтешко погодена е областа Пандегланг на островот Јава, која меѓудругото го опфаќа и националниот парк Ујунг Кулон и бројни популарни плажи.