Свет 31. октомври 2019. / 18:57

Претставничкиот дом ја усвои Резолуцијата со која се одобрува истрага за импичмент на Трамп

Претставничкиот дом ја усвои Резолуцијата со која се одобрува истрага за импичмент на Трамп

Денеска Претставничкиот дом на Конгресот на САД со 232 гласа „за“ и 196 „против“ ја усвои Резолуцијата со која се одобрува истрага за импичмент на американскиот претседател Доналд Трамп.

Двајца демократи, Колин Петерсон од Минесота и Џеф ван Дру од Њу Џерси гласале против, како и сите останати републиканци.

Една од независните, поранешната републиканка Џастин Емаш им се придружи на мнозинството демократи во поддршка на резолуцијата.

Белата куќа ја осуди одлуката за отповикување како неуставна.

Станува збор за резолуција која ќе одреди многу појавна фаза на процесот, но тоа не значи дека ќе се гласа дали претседателот ќе биде отповикан.

Регулативата, исто така, ги одредува правата кои ќе ги имаат адвокатите на Трамп.