Свет 18. декември 2018. / 20:56

Премиерот на Белгија поднесе оставка

Премиерот на Белгија поднесе оставка

Белгискиот премиер Шарл Мишел денеска во парламентот соопшти дека поднесува оставка од функцијата и најави дека за тоа ќе го информира и кралот.

Одлуката на Мишел доаѓа откако социјалдемократите, заедно со Зелените, поднесоа иницијатива за гласање недоверба.

Неговата Влада пред десетина остана без мнозинство, откако десничарската партија Н-ВА ја напушти коалицијата во знак на протест поради одлуката на Белгија да го поддржи необврзувачкиот договор за глобална миграција на ОН.

Оставен со малцинска влада, Мишел ја отфрли идејата за предвремени избори. Националните избори во Белгија се закажани за мај 2019 година.