Свет 10. декември 2018. / 10:29

Пожар во зградата на мисијата на Србија во ОН, четворица повредени

Пожар во зградата на мисијата на Србија во ОН, четворица повредени

Министерството за надворешни работи на Србија утрово соопшти дека во зградата на Постојаната мисија на Србија при обединетите нации во Њујорк избил пожар, при што повредени се четворица, тројца цивили и еден пожарникар.

Пожарот избил околу 20 часот по локално време, поради дотраена инсталација, а го забележале вработени и случајни минувачи. Пожарникарите брзо стигнале, а пожарот е изгасен до 22 часот. Изгорени се две канцеларии, но надлежните велат дека зградата е осигурана.

Поради пожарот Петата авенија била затворена. Зградата е под заштита на државата од 1966 година, изградена е во 1905 година, а проектирана е од архитектонската куќа „Ворен и Ветмор“ која ја осмисли и Гранд Централ станицата на Менхетен.