Свет 11. ноември 2020. / 22:09

Помпео не го призна Бајден за претседател, но е пред патување во 7 земји што го направија тоа

Помпео не го призна Бајден за претседател, но е пред патување во 7 земји што го направија тоа

Државниот секретар Мајк Помпео заминува во петок на 10-дневно патување што ќе го однесе во седум различни земји.

Помпео не гo призна изборот на Џо Бајден и новоизбраната потпретседателка Камала Харис за победници на изборите во 2020 година, додека претседателот Доналд Трамп продолжува да ги отфрла резултатите и да изнесува обвинувања.

Лидерите во сите земји кои Помпео е подготвен да ги посети му ја честитаа победата на Бајден, истакнувајќи ја незгодната, изолирана позиција во која се наоѓа администрацијата на Трамп во моментот, а претседателот одбива да признае.

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео од 13 до 23 ноемви ќе ги посети Франција, Турција, Грузија, Израел, Обединети Арапски Емирати, Катар и Саудиска Арабија, соопшти денеска прес-службата на американскиот Стејт департмент.

Помпео во Париз ќе се сретне со францускиот претседател Емануел Макрон, министерот за надворешни, Жан Ив Ле Дријан и други високи службеници за да се продолжи со трансатлантската соработка околу прашања поврзани со економијата и безбедноста, како и околу проблемот со тероризмот и глобалните закани.

Од Париз, државниот секретар заминува за Истанбул каде треба да се сретне со вселенскиот патријарх Вартоломеј Први, и ќе разговара за верските прашања во Турција и регионот, со намера да се потврди истакне тврдата позиција на САД околу верските слободи во целиот свет.

Потоа, Помпео оди за Грузија, на средба со претседателката Саломе Зурабишвили и со други официјални лица, како и со архиепископот на правиславната црква во Грузија.

Државниот секретар потоа ќе отпатува во Израел каде ќе се сретне со премиерот Бенјамин Нетанјаху, за разговори околу „договорт Абрахам“ и заедничките напори околу борбата со злонамерните активности на Иран.

Потоа, тој оди во ОАЕ на средби со престолнаследникот, принцот Даби Мухамед бен Саид, и во Катар на средба со министерот за надворешни, Мухамед бин Абдулрахман Ал Тани, каде ќе се разговара за соработка воо бласта на безбедноста и регионалните прашања, како важноста од единство на Персискиот залив. Помпео турнејата ја завршува во Саудиска Арабија на средби со принцот престолонаследник Мухамед бен Салман.