Свет 16. јануари 2019. / 10:17

Помпео: Иранските ракети се закана за Европа и Блискиот Исток

Помпео: Иранските ракети се закана за Европа и Блискиот Исток

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да развие ракети што можат да стигнат до Европа, изјави американскиот државен секретар Мајкл Помпео во вторникот.

Претходно истиот ден, Иран се обиде да ландира сателит во орбитата, но третата фаза од ракетата не успеа да обезбеди доволно брзина за да стигне до орбитата, изјави иранскиот министер за информатички и комуникациски технологии, Мохамед Џавад Азари Јахроми.

Иран планира второ лансирање на сателит во наредните денови како дел од програмата за истражување на вселената, тврдејќи дека ракети не ја прекршуваат резолуцијата на Советот за безбедност. Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф, тврди дека вселенската програма не ја крши резолуцијата поврзана со нуклеарната програма на Иран.

Претходно во јануари, Помпео предупреди дека ако Техеран продолжи со своите планови за спроведување на вселенските летови во наредните месеци, Иран ќе се соочи со поголем економски и дипломатски притисок.