Свет 08. мај 2020. / 23:40

Двајца помошници на Доналд Трамп и Мајк Пенс се позитивни на корона вирусот

Двајца помошници на Доналд Трамп и Мајк Пенс се позитивни на корона вирусот

Помошник на американскиот потпретседател, Мајк Пенс, е заразен со корона вирусИнформацијата е потврдена од сигурни, но анонимни извори, јавија американските медиуми.

Претставници на Белата куќа потврдија дека кај воено лице, кое ивршува задачи на личен помошник на претседателот Доналд Трамп, исто така бил откриено присуство на корона вирусот.

Кејли Мекенани, портпарол на Белата куќа, на брифинг за новинарите изјави дека се засилува безбедноста на раководството на земјата, истакнувајќи дека Белата куќа ги следи сите контакти на заразени соработници и дава препораки за слични случаи.

Ги преземаме сите неопходни мерки за да го заштитиме претседателот –  изјави Мекенани.