Свет 09. јануари 2020. / 14:13

По атентатот врз иранскиот генерал, Претставничкиот дом ќе гласа за ограничување на воените ингеренции на Трамп

По атентатот врз иранскиот генерал, Претставничкиот дом ќе гласа за ограничување на воените ингеренции на Трамп

Претставничкиот дом на САД ќе гласа за резолуцијата што има за цел да го ограничи овластувањето на американскиот претседател Доналд Трамп да почне воена акција против Иран, објави спикерот на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси.

Таа рече дека гласањето ќе се одржи затоа што некои членови на Конгресот биле загрижени дека администрацијата на Трамп не ја разгледала стратегијата и одлуките за време на брифинзите со пратениците.

Пелоси го изјави ова откако Техеран истрела ракети врз воени бази во Ирак во кои беа распоредени американски трупи, а по убиството на командантот на единицата „Кудс“, Касим Сулејмани во американска воздушна напад во Ирак.

Пелоси во изјавата нагласува дека убиството на Сулејмани извршено од администрацијата на Трамп е закана за американските војници, дипломати и други „под ризик од сериозна ескалација на тензиите со Иран“.