Свет 15. април 2019. / 20:35

ВО ЖИВО: Од пожарот се урна централната купола на катедралата Нотр Дам

ВО ЖИВО: Од пожарот се урна централната купола на катедралата Нотр Дам

Пожарот на катедралата Нотр Дам се шири брзо- се урна централната купола.

Градоначалничката на Париз, Ана Идалго, го опиша како „страшен оган“ и ги повика луѓето кои се во близина да ги почитуваат ограничувањата за приближување кои ги пставија противпожарните екипи со цел да безбедни.

Причината се уште не е позната но, можно е пожарот да е поврзан со реновирањето на катедралата, кое е во тек.

Претседателот Макрон го промени планот за да се обрати на нацијата со својот план за излез од кризата по протестите на жолтите елеци.