Свет 04. јули 2018. / 10:57

Новоизбраниот мексикански претседател се движи без полициска заштита

Новоизбраниот мексикански претседател се движи без полициска заштита
epa06862222 The President-elect of Mexico Andres Manuel Lopez Obrador (R) arrives at the campaign headquarters, after his meeting with Mexican President Enrique Pena Nieto, at the National Palace in Mexico City, Mexico, 03 July 2018. Obrador, informed today that during the transition period he will review with the President Enrique Pena Nieto the negotiation of the NAFTA and supported the commercial agreement and the current negotiating team. EPA-EFE/Sashenka Gutierrez

Новоизбраниот претседател на Мексико Мануел Лопез Обрадор не побара полициско обезбедување и на средбата со досегашниот претседател Енрике Пена Нието замина во обичен автомобил, со спуштени прозорци, опкружен само од сниматели кои го следеа на мотоцикли.

За време на возењето, Обрадор дури направи и кусо интервју со еден од новинарите што го следеа.

– Народот ќе ме заштити, изјави левичарскиот популист на прашањето зошто се движи без полициска заштита.

Обрадор ја презема должноста на 1 декември, откако убедливо победи на изборите што се одржаа в неделата. Претходно тој двапати губеше на претседателските избори.

Над стотина политичари и политички активисти беа убиени во изминатата изборна година во Мексико.