Свет 25. септември 2020. / 22:31

Нападот со нож што се случи во Париз бил „исламистички тероризам“

Нападот со нож што се случи во Париз бил „исламистички тероризам“

Нападот со нож што се случи во Париз претходно во текот на денот беше „јасно дело на исламистички тероризам“, рече во петокот францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин.

Во меѓувреме, органите на прогонот потврдија дека пет лица се уапсени во врска со нападот. Претходно, голем број луѓе беа повредени во напад со нож што се случи во близина на поранешните канцеларии на Шарли Ебдо, кој беше мета на терористички напад во 2016 година.