Свет 08. мај 2020. / 23:45

Најнова состојба со Ковид-19 во светот: Шестмесечно бебе почина од коронавирус во Британија

Најнова состојба со Ковид-19 во светот: Шестмесечно бебе почина од коронавирус во Британија

Според најновите податоци, во светот со корона вирусот досега се заразиле 3.971,558 лица. Од нив починале 273,792, а оздравеле 1.370,749 луѓе.

– Шестмесечно бебе е едно од последните жртви на корона вирусот во Велика Британија, соопшти Националната здравствена служба на таа земја. Бебето е меѓу денешните 332 смртни случаи. Вкупно 22 од новите смртни случаи биле на возраст меѓу 40 и 96 години и немале други заболувања.

– Австрија денеска ги соопшти правилата за угостителите кои ќе мора да се следат кога следната недела ќе бидат отворени баровите и рестораните. Се бара да има најмалку еден метар растојание меѓу масите, како и дополнителни хигиенски мерки. Освен тоа, персоналот кој е во директен контакт со гостите ќе мора да носат заштитни маски за лице. На една маса може да седат максимум четворица возрасни и деца, освен во случаи кога ќе може и поголем број доколку живеат во исто домаќинство.

– Стотици луѓе во Белорусија, меѓу кои и ветерани од Втората светска војна учествуваа денеска во свеченост во црква во Минск. И покрај растечката епидемија во таа земја, никој од присутните не носел заштитна маска.

– Првиот ден од отворањето на Дизниленд во Шангај, по три месеци вонредни мерки, распродадени се сите карти за тој забавен парк. Љубителите на јунаците на Дизни уште од понеделникот почнаа да купуваат карти, кои до вчера беа распродадени. По барање на кинеските власти, забавниот парк работи со 30 отсто капацитет, односно ќе прима по 24 илјади посетители дневно.

– Градоначалникот на Милано Бепе Сала рече дека е згрозен од големиот број луѓе кои шетаат по улиците и покрај тоа што правилата за физичко растојание се уште се во сила. Италијанските медиуми објавиија фотографии на кои се гледа како долж водните канали има голем број луѓе, за што Сала рече дека е „срамно“.

– ЕУ најави испорака на милион и пол медицински маски за 17 држави членки и Велика Британија. Станува збор за дел од 10 милиони маски набавени преку ЕУ инструментот за итна помош, а кои во следните шест седмици ќе бидат распределени во најзагрозените региони на државите членки.