Свет 12. јули 2018. / 14:08

Меркел: Сите сме посветени на НАТО

Меркел: Сите сме посветени на НАТО

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Брисел изјави дека сите членки на НАТО се посветени на Алијансата.

Меркел изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп повторно го покренал прашањето за распределба на финансискиот товар меѓу членките на НАТО, за што зборуваше со месеци и оти тие му дале до знаење дека се „на тој пат“.

Трамп во неколку наврати ја критикуваше Германија, бидејќи не издвоила доволно голем дел од своето БДП за потребите на одбраната.

Меркел истакна дека Германија е втора по ред земја, кога станува збор за придонесот по бројот на војници во НАТО.