Свет 31. декември 2020. / 10:18

Меркел: Ова е моето последно новогодишно обраќање, нема веќе да се кандидирам

Меркел: Ова е моето последно новогодишно обраќање, нема веќе да се кандидирам

Ангела Меркел, во своето последно новогодишно обраќање до нацијата како германски канцелар, рече дека 2020 година е убедливо најтешката во нејзините 15 години на власт, но почетокот на вакцинацијата против ковид-19 дава надеж за 2021 година.

Во редок излив на емоции, Меркел, која управуваше со Германија и Европската унија преку финансиската криза во 2008 година, грчкиот долг една година подоцна и мигрантската криза пет години подоцна, го осуди протестот против затворањето и рече дека ќе биде вакцинирана веднаш штом вакцината ќе биде широко достапна.

Да ви кажам нешто лично на крај: ќе има парламентарни избори за девет месеци и нема да се кандидирам повторно, рече 66-годишната Меркел. Денес е последен пат кога ви се обраќам на новогодишната ноќ “.

Таа додаде: „Не мислам дека претерувам кога велам: никогаш во последните 15 години Старата година не ни беше толку тешка и никогаш, и покрај сите грижи и одреден скептицизам, не ја очекувавме новата со толку многу надеж“.

Пофалбите на Меркел, образована физичарка, водена од научни совети за управување со пандемијата за сузбивање на првиот бран, се претворија во критика за она што беше сфатено како неможност за сузбивање на вториот бран.

Изборите ќе се одржат во најголемата европска економија во септември, а Меркел, чии конзервативци се очекува да освојат најмногу места во парламентот, најверојатно ќе му ја предаде диригентската палка на еден од тројцата кои се борат да го заземат врвот во нејзината Христијанско-демократска унија (ЦДУ).

Можам само да замислам колку огорчени се чувствуваат оние што жалат за своите најблиски кои ги изгубија поради короната или кои треба да се борат со последиците од болеста, додека во исто време некои безнадежни лица го расправаат и негираат вирусот, рече Меркел.

Теориите на заговор не се само лажни и опасни, туку и цинични и сурови, додаде таа. „Исто така, ќе се вакцинирам кога ќе дојде моето време.

Четвртиот и последен мандат на Ангела Меркел е обележан со незадоволство во Конзервативната партија по загубата на регионалните избори, што многумина ги поврзаа со нејзината одлука да прими повеќе од милион баратели на азил во 2015 година.

Падот на регионалните анкети во 2018 година, во кои конзервативците изгубија гласачи кои застанаа на страната на ултрадесничарската Алтернатива за Германија (АфД) и Зелените, ја натера да не се кандидира за петти мандат.

Доколку формирањето на коалицијата се одложи по декември, Меркел ќе остане вршител на должноста канцелар до 2022 година, додека новата влада не стапи на должност.