Свет 03. март 2021. / 19:52

Меркел најави мало релаксирање на мерките против ковид од понеделник

Меркел најави мало релаксирање на мерките против ковид од понеделник

Германската канцеларка Ангела Меркел и премиерите на сојузните држави попладнево разговараат за мерките за борба против пандемијата и сите индикации се почеток на мало релаксирање на сегашните мерки.

-Денеска е важен ден. Можеме да ја започнеме транзицијата кон нова фаза, рече Ангела Меркел на почетокот на состанокот со сојузните премиери во атмосфера на сè погласни барања за олеснување на рестриктивните мерки воведени кон средината на декември.

Списокот на предлози за нови мерки што ги пренесуваат германските медиуми во текот на денот вклучува одлука за задржување на мерките за затворање до крајот на март, но и одредени отстапки од следната недела. Така, со почитување на хигиенските мерки, работата на цвеќарниците, продавниците за градинарска опрема и книжарниците треба да биде овозможена од понеделник.

Од 8 март, мерките за социјален контакт треба да се намалат. Така, треба да се дозволи средба со пет лица од друго домаќинство. Во моментов, само едно лице од друго домаќинство е дозволено да има контакт.

Според медиумите, според новиот предлог, новото ублажување на мерките би можело да биде поврзано со седумдневната инциденца на инфекцијата, која треба да изнесува 100 на 100.000 жители. Досега, според договорот од минатиот месец од страна на истите учесници, тој праг е многу построг, во просек 35 инфекции на 100.000 жители во период од седум дена.

Доколку се постигне тој праг, тоа ќе им овозможи на федералните држави да ги разгледаат условите за отворање на продавниците за малопродажба и може да се разгледаат начините за отворање на музеите и зоолошките градини за посетителите. Во втората фаза на стабилна инциденца, ќе биде можно локално да се отворат терасите на рестораните, културните институции и спортските активности.

Предвидена е и „сопирачка за итни случаи“ со враќање на мерките за затворање во случај на влошување на епидемиолошката состојба.

Состанокот се очекува да трае до доцна вечерва, со оглед на тоа што мерките предложени од владата сè уште не се усогласени со федералните покраини.

Федералните држави започнале да ги враќаат децата во училиштата во последните неколку недели, а во понеделникот во Германија се отворени фризерските салони.

Јавното мислење се сменило неодамна, така што за прв пат од воведувањето на строгите ограничувања кон средината на декември, повеќето луѓе сега заговараат поблаг пристап, според најновото истражување.

И покрај повиците за ублажување, политичарите и научниците предупредиле дека поопасните варијанти на коронавирусот се шират низ целата земја, особено британскиот сој Б117.

Денеска имало 9.019 нови инфекции со коронавирус во последните 24 часа, 1.000 повеќе од бројот евидентиран пред една недела, соопштил институтот Роберт Кох. Досега, 2,4 милиони луѓе во земјата биле заразени со коронавирус, а 70,881 луѓе починале.

Меркел и премиерите треба да разговараат и за новото антигенско тестирање.

Министерството за здравство предложило на секој граѓанин да му се даде можност за две бесплатни антигенски тестови неделно. Новиот план предвидува ваков тест „најмалку еднаш неделно“.

Владата исто така вети дека ќе ја забрза вакцинацијата по критиките за бавноста и залихите на вакцините од АстраЗенека.