Свет 11. февруари 2021. / 10:55

Меркел: Новите соеви на коронавирусот можат да ни уништат сè

Меркел: Новите соеви на коронавирусот можат да ни уништат сè

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика Германците да бидат „крајно внимателни“ и ги предупреди на „опасностите“ од новите мутации на коронавирусот, откако беше одлучено земјата да остане затворена до 7 март – за да се спречи пукање на здравствениот систем, но покраините самите да ги отворат училиштата и градинките.

Канцеларката се обрати до Бундестагот, бранејќи го компромисното решение постигнато на состанокот со покраинските премиери, така што сите продавници и услужни активности, освен супермаркети, аптеки, аптеки и бензински пумпи, остануваат затворени најрано до 7 март.

Голем број покраини го најавија отворањето, барем за основните и завршните одделенија на средните училишта, веќе во понеделник, од кои некои ќе следат на 22 февруари. Кај некои, присуството на училиште нема да биде задолжително, некои ќе учат мешано од училница и од далечина.

Фризерските салони ќе бидат отворени од 1 март, а специјалната работна група ќе одлучи кога може да се отворат рестораните и кафулињата, хотелите и кината и кога фудбал може да се игра рекреативно.

Работата е појасна со продавниците и музеите. Тие ќе можат да се отворат така што едно лице ќе дојде до дваесет квадратни метри простор, и само кога инциденцата ќе падне под 35. Официјалниот број на нови инфекции на 100.000 жители во последните седум дена се зема како одлучувачка инциденца во Германија. Во моментов, таа е 64,2 во просек за целата земја.

„Мора да бидеме крајно претпазливи да не паднеме повторно во спиралата на експоненцијален раст“, ​​им рече Меркел на пратениците.

Таа предупреди на нови видови на вирус што веќе е присутен во Германија и „може да го уништи успехот“ со повеќемесечно затворање.

Канцеларката исто така ја бранеше одлуката да се земе инциденцата како репер во одлучувањето дали е безбедно да се ублажат некои мерки.

„Јас навистина го поддржувам фактот дека кога станува збор за понатамошни отвори, ние ќе донесуваме одлуки засновани на стапката на инфекција“, рече таа, како што објави ДВ.

Покраинските премиери побараа да се ревидира планот за вакцинација за наставниците да бидат повеќе на списокот на приоритети. Инаку, Берлин и Брисел се мета на критики поради бавните вакцинации, а значително забрзување може да се очекува само од април.

Меркел го опиша периодот до средината на март како „егзистенцијален“ за развој на епидемијата во Германија и рече дека моделите покажуваат дека во следниот месец ќе се одлучи дали мутацијата на вирусот ќе ја заземе земјата или не .

Опозицијата првенствено го критикува фактот дека сè уште нема јасен план за отворање по заклучувањето, кое трае во различни форми од почетокот на ноември.

„Задачата на кабинетот на Меркел беше да им понуди на луѓето јасна перспектива, да претстави постепен план за враќање во секојдневниот живот“, рече Дитмар Барч, шеф на парламентарната група на Левицата.