Свет 02. март 2021. / 10:53

Меркел му го честиташе роденденот на поранешниот руски претседател

Меркел му го честиташе роденденот на поранешниот руски претседател

Германската канцеларка Ангела Меркел му го честиташе 90-от роденден на поранешниот руски претседател, Михаил Горбачов.

Таа исто така го посочи неговиот придонес во завршувањето на обединувањето на Германија.

-Го користам твојот роденден како повод да ти се заблагодарам уште еднаш за твојата лична посветеност за мирно надминување на Студената војна, како и за комплетирање на обединувањето на Германија, рече таа во честитката.

Меркел посочи дека ќе остане запаметен придонесот на Горбачов за обединување во слободата, како и неговата трајна посветеност на пријателските односи меѓу двете земји.

-Со гордост можете да го набљудувате денеска вашето животно дело. Ви посакувам се најдобро за роденденот, пред сè здравје, рече таа.