Свет 23. јули 2019. / 17:30

Макрон: Му ја честитам победата на Џонсон и ќе го повикам што поскоро

Макрон: Му ја честитам победата на Џонсон и ќе го повикам што поскоро

Претседателот на Франција, Емануел Макрон му го честита на Борис Џонсон изборот, назначен од активистите на Конзервативната партија за наследник на Тереза ​​Меј, и рече дека е „многу заинтересиран за работа” со следниот британски премиер, јави дописникот на МИА.

Топло му честитам на Борис Џонсон и ќе го повикам веднаш штом тој официјално ќе стане премиер, веројатно вo среда – рече Емануел Макрон.

Тој зборуваше пред новинарите заедно со новата претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во претседателската палата во Париз.

Многу сум заинтересиран да можам брзо да работам со него, не само за европските прашања што се наши и за продолжување на преговорите за Брегзит, туку и за меѓународните прашања кои го сочинуваат нашиот секојдневен живот и врз кои сме тесно координирани со Британците и Германците – додаде Макрон, наведувајќи го особено Иран.

Макрон со почит се изјасни за премиерката Тереза Меј нагласувајќи дека „таа никогаш не го блокираше функционирањето на Европската унија и во најдобар случај се обиде да им служи на британските интереси”.