Свет 21. декември 2019. / 17:00

Макрон: Француските сили убија 33 терористи на Мали

Макрон: Француските сили убија 33 терористи на Мали

Француските сили убија 33 терористи во областа Мопти, на Мали, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон за време на обраќањето од Брегот на Слоновата Коска.

Командата на француската армија потврди дека терористите биле убиени за време на операцијата извршена во текот на ноќта, во близина на границата со Мавританија.