Свет 08. ноември 2019. / 11:35

Јункер: Трамп нема да воведе нови царини за увоз на европските возила

Јункер: Трамп нема да воведе нови царини за увоз на европските возила

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер изрази уверување дека претседателот на САД, Доналд Трамп во наредните денови нема да воведе нови царини за увоз на европски возила.

Трамп малку ќе критикува, но нема да има царини (дополнителни) за автомобилите – рече Јункер во интервју за денешниот германски весник Зидојче цајтунг.

САД до средината на ноември треба да одлучат дали ќе ги зголемат царините на автомобилите и резервните делови кои доаѓаат од ЕУ. Во мај Трамп ја одложи својата одлука за воведување дополнителни царини, на шест месеци, до ноември.

Доколку се воведат, тие мерки пред се ќе ги погодат германските производители како што се Фолксваген, БМВ или Дајмлер.