Свет 29. септември 2020. / 12:30

Итен прекин на оружениот судир во Нагорно Карабах, побара Меркел

Итен прекин на оружениот судир во Нагорно Карабах, побара Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел разговараше денеска со ерменскиот премиер Никол Пашињан и со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев, барајќи прекин на оружените судири.

– Во телефонскиот разговор Меркел нагласи дека е итно потребно примирје и враќање на преговарачка маса, истакна портпаролот на германската канцеларка, Штефан Сајберт.

Меркел изјави дека ОБСЕ заедно со „Групата Минск“ овозможува за тоа одличен форум. Таа додаде дека овие две соседни земји треба да придонесат за мирољубиво решение на конфликтот.