Свет 10. ноември 2019. / 11:05

Иран пронајде ново нафтено поле

Иран пронајде ново нафтено поле

Иранскиот претседател Хасан Рохани соопшти дека Иран открил ново нафтено поле на југот од земјата.

Како што изјави тој, нафтеното поле е со околу 50 милиони барели сирова нафта.

Со ова, докажаните ирански резерви на нафта се дополнително зголемени. Иран досега имаше докажани резерви од околу 150 милиони барели сирова нафта.

Рохани рече дека нафтеното поле е откриено во провинцијата Хузестан која е богата со нафта.

Иранскиот претседател ова го соопшти во говор што го одржа во пустинскиот град Јазд.