Свет 21. May 2018. / 18:27

И извадиле 106 капсули кокаин од стомакот

И извадиле 106 капсули кокаин од стомакот

106 капсули кокаин извадени од стомакот на жена која се обидела да ги шверцува во Индија, соопшти индиската полиција. Дваесет и петгодишната жена со странско државјанство била уапсена на 14 мај на меѓународниот аеродром во главниот град на Индија, Њу Делхи.

Според информациите, таа поминала една недела во болница каде што ѝ била дадена терапија за да закрепне од кокаинот. Се проценува дека дрогата има вредност од над 730 000 долари.

Полицијата претпоставува дека жената ги голтнала капсулите во Сао Паоло, Бразил, и ѝ било кажано да ги пренесе во Делхи на лица со нигериска националност. Полицијата сега трага по тие лица на кои жената требала да им ја испорача дрогата.