Свет 04. ноември 2019. / 17:28

Грчки танкер со нафта нападнат од пирати, киднапирани се 4 членови на екипажот

Грчки танкер со нафта нападнат од пирати, киднапирани се 4 членови на екипажот

Пирати, крај брегот на Того, нападнаа грчки танкер со нафта и грабнаа четворица членови на екипажот, соопшти западноафриканската морнарица.

Пиратите, во раните утрински часови, упаднале во танкерот и како заложници земале четворица морнари.

Грабнувањето се случи само два дена по сличниот напад во водите на соседен Бенин, пренесуваат британските медиуми.

Освен двајца Филипинци, грабнати се и еден Грк и еден Грузиец, потврди морнарицата.

Во нападот на пиратите, како што првично се наведува, ранет е еден припадник на обезбедувањето на танкерот.