Свет 13. ноември 2019. / 11:49

(ФОТО) Најмалку седум загинати во експлозија на автомобил-бомба во Кабул

(ФОТО) Најмалку седум загинати во експлозија на автомобил-бомба во Кабул

Најмалку седум луѓе загинале, а уште најмалку седуммина други се повредени, во експлозија на автомобил-бомба во авганистанската престолнина Кабул. Експлозијата се случила во текот на утринскиот сообраќаен шпиц, соопштија официјални претставници.

Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Насрат Рахими изјави дека се уште не е познато кој бил цел на нападот и доддаде дека истрагата е во тек.

Се уште никој не ја презеде одговорноста за нападот, иако во Кабул се активни талибанците и Исламска држава, две групи коишто во минатото преземаа одговорност за претходни вакви напади, наведуваат американските медиуми.

Светските агеници наведуваат дека од местото на нападот се крева густ чад во воздухот.