Свет 14. јануари 2021. / 14:27

(ФОТО) „Капитол Хил“ наликува на воена база, илјадници војници го штитат Конгресот од можно насилство

(ФОТО) „Капитол Хил“ наликува на воена база, илјадници војници го штитат Конгресот од можно насилство

Неверојатни слики од војници кои преспиваат во ходниците на Американскиот во очи на гласањето за отповикување на претседателот Трамп ги преплавија социјалните мрежи, пренесува РТ.

Илјадници војници дел од Националната гарда, беа распоредени за обезбедување на објектот на американскиот Конгрес, пред Претставничкиот дом да гласа и да го повика потпретседателот Мајк Пенс да го искористи 25-от амандман и да го отстрани претседателот Трамп од неговата функција.

Како што пишува РТ, војниците се распоредени со цел да се спречи можно насилство слично на случувањата од претходната недела, во кои 4 демонстранти и еден полицаец ги загубија своите животи.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by RT (@rt)