Свет 24. декември 2020. / 09:52

ЕУ и Велика Британија претпладнево ќе се обидат да постигнат договор

ЕУ и Велика Британија претпладнево ќе се обидат да постигнат договор

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен треба да разговара со британскиот премиер Борис Џонсон претпладнево по последната ноќ на пост-брегзит разговори, во надеж дека ќе се постигне договор за идните трговски односи меѓу Велика Британија и Европската унија.

Европски извори велат дека разговорот бил закажан денеска во раните утрински часови и дека може да следи изјава за медиумите. Прес-конференција за постигнат трговски договор на Велика Британија и Европската унија по брегзит најверојатно ќе се одржи денеска претпладне, јави Би-би-си. Медиумот се повикува на извори во Лондон и од Брисел.

Извори од Брисел објавија дека по десет месеци преговори, Велика Британија и Европската унија се близу до договор.

Велика Британија се повлече од членството во ЕУ на 31 јануари, а преодниот рок истекува на 31 декември. Потоа Лондон треба да ги напушти единствениот пазар на ЕУ и царинската унија.

Доколку двете страни не постигнат договор, на 1 јануари преку ноќ ќе се воведат царински и други пречки, што би довело до големи нарушувања во трговијата. Доколку се постигне договор, документот ќе биде разгледан и усвоен во парламентите на Велика Британија и ЕУ.