Свет 13. декември 2019. / 12:30

ЕУ ги продолжи санкциите кон Русија за шест месеци

ЕУ ги продолжи санкциите кон Русија за шест месеци

Европските лидери на Самитот во Брисел се договорија за продолжување на санкциите кон Москва за дополнителни шест месеци, а мерките се насочени против енергетските, финансиските и оружените сектори на Русија. ЕУ првпат воведе санкции за Русија по анектирањето на Крим во 2014 година.

Одлуката за продолжување на санкциите кон Русија е донесена вчера, неколку дена по средбата на Нормандиската четворка во Париз, кога лидерите на Русија и Украина Владимир Путин и Володомир Зеленски се договорија за размена на преостанатите заробеници од судирите во источна Украина, но не и за статусот на таа област.