Свет 29. ноември 2019. / 11:27

Епл ќе плати половина милијарда долари казна зошто соработувал со словенечка компанија која тргувала со дрога

Епл ќе плати половина милијарда долари казна зошто соработувал со словенечка компанија која тргувала со дрога

Американскиот гигант „Епл“ треба да плати речиси половина милијарди долари пенали поради обвиненијата дека склучил договор со словенечката софтверска компанија АТР.СИС.д.о.о., која, пак, беше снакционирана поради обвиненија за трговија со наркотици, наведува американското Министерство за финансии, пишува „Волстрит журнал“.

„Епл“ ги прекршил американските санкции така што хостувал, продавал и олеснувал пренос на софтверски апликации на словенечката компанија, која била на црната листа.