Свет 27. јануари 2019. / 18:06

Експлозија во Хаг: Се урна зграда

Експлозија во Хаг: Се урна зграда

Во Хаг дојде до експлозија поради која се урна преден дел од една зграда, јави Ројтерс повикувајќи се на локалните медиуми.

Холандската телевизија RTL news пренесува дека експлозијата е од непознато потекло и довела до уривање на куќи и дека постои можност луѓе да се затрупани под урнатините.

Локалниот новински сервис Omrup наведува дека по експлозијата урната е само една зграда и дека на лице место се екипи на итната помош, полицијата и пожарникари.