Свет 14. јануари 2020. / 10:51

Џонсон: Трамп да го замени иранскиот нуклеарен договор со нов

Џонсон: Трамп да го замени иранскиот нуклеарен договор со нов

Британскиот премиер Борис Џонсон го повика денеска американскиот претседател Доналд Трамп да го замени иранскиот нуклеарен договор со нов, сопствен документ, со цел да постои гаранција дека таа земја нема да произведе нуклеарно оружје.

– Ако треба да го отфрлиме овој, тогаш ајде да го замениме и тоа со нов, Трампов договор, истакна Џонсон, оценувајќи дека тоа би претставувало одличен начин за постигнување напредок.

Тој смета дека Трамп, според сопствените зборови, одлично подготвува договори.

– Ајде да соработуваме и да го замениме постоечкиот со нов договор, подготвен од Трамп, нагласи Џонсон.