Свет 12. јануари 2020. / 17:00

Дортмунд: Евакуација на 13.000 луѓе како резултат на бомби од Втората светска војна

Дортмунд: Евакуација на 13.000 луѓе како резултат на бомби од Втората светска војна

Околу 13.000 луѓе ќе бидат евакуирани утрово од нивните домови во Дортмунд, откако беа пронајдени неексплодирани бомби од Втората светска војна во тој германски град, соопштија властите.

Властите веруваат дека бомбите на Дортмунд биле фрлени од сојузничките сили за време на Втората светска војна, објави „Дејли меил“.