Свет 09. јануари 2021. / 12:49

Четири минути по полетувањето се урна патнички авион во Индонезија, има загинати

Четири минути по полетувањето се урна патнички авион во Индонезија, има загинати

Повеќе од 50 патници загинаа во авионска несреќа близу Џакарта, јавија локалните медиуми.

Авион на авиокомпанијата Сривиџава ер се урна неколку минути по полетувањето од аеродромот во Џакарта. Авионот се урнал од висина од околу три километри за помалку од една минута.

Станува збор за авион Боинг 737-500, а властите најавија дополнителни информации за несреќата.

Повеќе инфорамации може да видиме во продолжение.